Něco málo o mně

Jmenuji se Dáša Spurná a velikonoční kraslice jsem začala malovat před téměř 30 lety. Své první zkušenosti jsem získala od paní Lagové, legendy mezi malérečkami ostrožsko-novoveských kraslic.Tyto vzory se předávají v rodině po mnoho generací a právem jsou součástí kulturního dědictví.V průběhu let jsem si osvojila mnoho jiných technik i moderní způsoby zdobení kraslic.Dnes vyrábím kraslice batikované, halůzkové, vrtané,reliefní a voskové. Zdobím všechny od nejmenších křepelších skořápek, přes slepčí, kachní, husí až po největší pštrosí.

Mojí druhou velkou vášní je výroba panenek, zvířátek i ozdůbek z kukuřičného šustí. Celý proces výroby je časově náročný. Sbírání suchých, kukuřičných listů, sušení a síření proti plísni, máčení či vlhčení listů. Jako třešnička na dortu je potom motání, skládání, tvarování. A když jsou figurky dotvořeny, domaluji jim oči a ony na mě mrknou, je to skvělý pocit. Z odpadového materiálu je vytvořeno něco, co dělá jiným radost a to mě baví.

Před časem jsem se setkala s kolovrátkem a tak jsem objevila svoji další lásku. Předení, seskávání upředených nití i barvení ovčí vlny je nádherný proces. Už jen dotyk měkkého ovčího kožíšku je velmi příjemný. A když se z chuchvalce ovčích chlupů pozvolna vytahuje nit při šustění kolovrátku a plní se cívka, je to moc hezké. A ještě úžasnější je, když se niti seskají dohromady,nabarví a začnou se z nich plést třeba -  ponožky....

Zpět na úvodní stránku.